+48 508 382 523

 sklep@e-common.pl

Wersje językowe
Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Armatki hukowe – zastosowanie, konstrukcja i legalność użycia 0
Armatki hukowe – zastosowanie, konstrukcja i legalność użycia

Zabezpieczenie upraw przed zwierzętami i ptactwem to poważne zadanie dla rolnictwa oraz sadownictwa. Wykorzystanie więc takich rozwiązań jak armatki hukowe wydaje się być oczywiste, lecz warto mieć na uwadzę aspekt efektywności i legalności tego rozwiązania.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działają armatki hukowe i czy można z nich korzystać w każdym przypadku? Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Skorzystaj z wiedzy specjalistów e-Common.pl i zobacz, który model warto wybrać.

Spis treści:

Co to jest armatka hukowa i jak działa?

Armatka hukowa to urządzenie służące do płoszenia i odstraszania zwierząt lub ptactwa, które odpowiedzialne są za zniszczenia upraw – zarówno w sektorze rolnictwa, jak i sadownictwa. Są to konstrukcje zasilane gazem propan-butan, wyposażone w elektroniczny (piezoelektryczny) system uruchamiania. Automatyzacja pracy armatki hukowej polega na systematycznym odkręcaniu zaworu butli i wyłączaniu jej za sprawą zamknięcia dopływu gazu. Odbywa się to za pomocą prostego układu sterowania, który określa częstotliwość strzałów (w przedziale od 3 do 30 minut między wystrzałami).

Wybierając takie urządzenia jak armatka hukowa, warto również sprawdzić, czy jest ona ocynkowana i pomalowana przy użyciu odpornych farb. Dzięki temu będzie ona odporna na korodowanie i zniszczenia spowodowane zmiennymi warunkami atmosferycznymi – a jako że armatka hukowa używana jest na polach i w sadach, będzie mieć ona stale kontakt z wiatrem, kurzem, wodą, wilgocią, słońcem itp.

Dla efektywnej pracy armatki hukowej ważna jest też głośność strzału. To ona odpowiada za zasięg sprawności urządzenia i im jest on głośniejszy, tym większy teren zabezpieczy. Otóż siłę natężenia huku można regulować, wysuwając lub wsuwając teleskopową lufę armatki hukowej. Jest to proste i intuicyjne, a szczegółowy zakres sterowania znajdziesz w instrukcji obsługi danego wyposażenia. Głośność maksymalna to ok. 120 decybeli.

Chcesz mieć pewność, że wybrana armatka hukowa spełni Twoje oczekiwania? Stawiaj na sprawdzone rozwiązania, które cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Wybierz propozycje dostępne w ofercie e-Common. Jeśli masz pytania, zespół naszych specjalistów jest do Twojej dyspozycji.

Odstraszacz Ptaków Dzików szpaków armatka hukowa Armatka hukowa Huracan Odstraszacz ptaków, dzików ARMATKA HUKOWA ZON MARK+ Ostrzałka Gratis
Sprawdź cenę! Sprawdź cenę! Sprawdź cenę!

Bezobsługowa armatka hukowa

Praca w rolnictwie lub sadownictwie jest niezwykle wymagająca – zarówno pod kątem nakładów czasu, jak i pracy niezbędnych do tego, by osiągnąć zamierzony cel. Armatki hukowe pomogą Ci zautomatyzować proces opieki nad polem rolnym lub sadem, a Ty nie musisz nawet co rano ich uruchamiać lub wyłączać.

Rozwiązaniem jest zegar, czyli tzw. timer. Jest on odpowiedzialny za automatyczne włączenia armatki hukowej o określonej godzinie i wyłączanie jej w porze wieczornej. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i gaz niezbędny do zasilenia urządzenia. Pamiętaj, że armatki hukowe nie muszą pracować przez całą dobę, a jedynie w porach, gdy ptaki lub inna zwierzyna żerują – m.in. od 5:00 do 17:00.

Legalność użycia armatki hukowej

Chociaż armatka hukowa to niezwykle efektywne narzędzie pracy, nie każdy może pozwolić sobie na wykorzystanie jej przy swoich uprawach – głównie ze względu na aspekt związany z hałasem, który generują. Może on przeszkadzać mieszkańcom okolicznych domów i gospodarstw, zakłócając ich spokój lub płosząc zwierzęta domowe i hodowlane. Używanie armatek hukowych wymaga więc złożenia wniosku do właściwej Regionalnej

Wnioskodawca powinien w swoim podaniu poprosić o wydanie zezwolenia na wykonanie czynności zakazanych wobec gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną zgodnie z art. 56 ust 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

ARMATKA HUKOWA ZON MARK 4 ARMATKA HUKOWA ZON MARK+ Ostrzałka Gratis Armatka hukowa Huracan Odstraszacz ptaków, dzików
Sprawdź cenę! Sprawdź cenę! Sprawdź cenę!

Pamiętaj! Armatka hukowa cieszy się uznaniem ze względu na swoją efektywność, lecz z czasem jej skuteczność może zacząć spadać. Zwierzęta i ptaki przyzwyczajają do hałasu i gdy zaobserwują u pozostałych osobników, że te są bezpieczne w trakcie żerów, zaczynają ignorować wystrzały. Nie jest to więc złoty środek, który pozwoli pozbyć się problemu na stałe, lecz idealnie sprawdzi się jako ochrona okresowa – np. przez tydzień lub dwa tygodnie w ciągu miesiąca upraw.

Odstraszanie zwierzyny łownej

W przypadku chęci odstraszania zwierzyny łownej (takiej jak dziki, jelenie czy sarny), niezbędna jest zgoda na użycie armatki hukowej od marszałka województwa. Zezwolenie wydawane jest w takich przypadkach m.in. na podstawie:

  • opinii Polskiego Związku Łowieckiego;
  • braku rozwiązań alternatywnych;
  • eliminacji szkodliwości dla zachowania we właściwym stanie ochrony dziko występujących populacji zwierząt łownych.

Pamiętaj! Marszałek i RDOŚ zobligowani są do wykonania kontroli spełniania warunków określonych w wydanych przez siebie zezwoleniach.

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów

Informacji na temat odpowiedzialności karnej za naruszenie przepisów należy szukać w ustawie o ochronie przyrody:

  • kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom narusza zakazy w stosunku do zwierząt objętych ochroną gatunkową, podlega karze aresztu lub grzywny;
  • inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska mają uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium